Для нового стандарту влада хоче звільнити частоти у діапазоні 2,6 ГГц, однак говорити про перспективи глобального впрвадження стандарту в Україні зарано, зазначають спеціалісти.
29 листопада Національна комісія з питань регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) зробила перший практичний крок для запровадження в країні стандарту 4G – за основу прийняли проект змін постанови Кабміну №993 і №200, який є умовою для початку тендерних торгів за частоти у діапазоні 2,6 ГГц. Узяти в них участь оператори зможуть у липні-грудні 2017 року.
В регуляторному акті держрегулятор врахував висновки закордонного аналітика Analysys Мason Limited, щодо розподілу радіочастот. До 30 грудня 2016 прийматимуться й інші зауваження та пропозиції щодо документу. Також рішення внесе зміни до Плану використання радіочастотного ресурсу України, затвердженого постановою КМУ від 09.06.2006 № 815.
Олександр Животовський, голова НКРЗІ, на своїй сторінці у Facebook зазначив, що рішення підвищить ціни на оренду частот більш ніж у 400 разів, таким чином змусивши невеликих операторів, які нині займають частоти й не розвивають мережу, передати ліцензію іншим. В такому випадку оператор, що передає ліцензію на торги, отримає компенсацію у розмірі до 25% від її стартової вартості.
Також він зазначив, висловив сподівання на те, що в подальшому відбудуться зміни і щодо інших, перспективних для 4G, частот:
– Сподіваюсь, у «великої трійки» вистачить сенсу запропонувати рішення по 1800 МГц, – зазначив він.
Частоти 900 МГц – 1800 МГц є перспективнішими для створення широкого покриття нового стандарту, однак нині теж зайняті. Їх використовує трійка найбільших мобільних операторів для 2G зв’язку (GSM). Через нерівномерний розподіл частотних ресурсів між ними, та ліцензійні умови, запустити 4G не може жоден.
Учасники спеціалізованих спільнот зазначають: 4G на частоті 2,6 Ггц ефективним не буде, тож покладати великі надії на тендери поки не варто, оператори, що почнуть надавати такі послуги просто не забезпечать попиту. Так модератор форуму про телекомунікаційні технології netobzor.org, коментуючи новину, зазначив, що «уся надія була на частоту 700-800Мгц», а радіус покриття кожної базової станції (стільника) на частоті 2,6 Ггц складатиме 0,5-1,5км.
– Тобто це не стільники, а мікростільники. Більш-менш нормальне покриття буде тільки в містах мільйонниках, і то не всюди. Густота опорної мережі повинна бути мінімум в 2 рази більше, ніж у КС/МТС і Лайфа, йдеться у коментарі до новини.
Така тенденція у зоні покриття пов’язана із тим, що зі збільшенням діапазону частоти, наприклад від 900 до 2600 Мгц, можна передавати дані на більш високій швидкості, однак на більш високій частоті радіохвилі будуть гаснути швидше, тож на велику площу не покриватимуть.