29 січня в Українському кризовому центрівідбулося обговореннянових вимог реформи освіти щодозобов’язань шкіл звітувати про всі надходження та витрати зі шкільного бюджету. Батьки можуть вносити благодійні внески на розвиток навчального закладу, проте директор має звітувати, куди витрачені гроші.
Олена Фіданян, директор Департаменту освіти і науки, молоді і спорту Київської міської державної адміністраціїпідкреслила, що такі звіти мають бути іменними: людина, яка готує звіт, має нести за нього відповідальність; звітність має розміщуватися в електронному вигляді на сайті навчального закладу, у паперовому вигляді – на стендах школи тощо.
«В зв’язку з відсутністю у директорів школи навичок розробки документації про фінансову звітність, повинно бути фінансове навчання для директорів задля перетворення їх з керівників на фінансистів та менеджерів», – зауважила Алевтина Багінська, директор гімназії №34 «Либідь».
На сьогодні держава збільшила частку бюджетних коштів, які виділяються навчальним закладам на побутові речі: показник зріс від 0,02% до 2% бюджету.
«Ми лише на початку шляху. Це означає, що дуже багато змін потрібно зробити усім учасникам освітнього процесу. Наш закон є рамковим – він описує всю систему освіти. Новий закон про загальну середню освіту ми тільки чекаємо. Нам потрібно зібрати усіх вчителів, директорів, батьків, управлінців та вирішити ці питання, тому що відповідей на них ще немає. Ніхто з нас немає конкретної відповіді, чи директор має бути фінансистом і управлінцем, чи він повинен бути освітнім лідером та писати план розвитку школи; чи повинен від разом з педрадою затверджувати план професійного розвитку вчителів тощо», – зауважила Ірина Когут, експерт аналітичного центру CEDOS.