«ЕнергоЛайф.інфо» продовжує уважно слідкувати за ціновою ситуацією на ринку споживчих товарів. Наш свіжий аналіз цін на продукти станом на кінець березня свідчить, що вартість продуктів харчування в Україні поступово продовжує збільшуватися. За підрахунками, здійсненими на основі показників Державної служби статистики, тільки за перший квартал 2017 року вони виросли в середньому на 5-10%.
В останні три місяці 2016 року в Україні було запроваджений експеримент з відпускання цін державою, під час якого було скасовано держрегулювання на споживчі товари. На початку 2017 року влада повинна була проаналізувати наслідки експерименту та прийняти рішення: скасовувати держрегулювання цін остаточно чи ні. Але за три місяці вирішити це питання до сих пір не вдалося. Як писав «ЕнергоЛайф», за підсумками експерименту ціни на продукти в Україні все ж зросли, але чиновники пояснювали це іншими об’єктивними причинами – сезонними коливаннями, інфляцією, здорожчанням енергоносіїв.
З січня 2017 року на ціни українських товарів почали впливати нові чинники, а саме двократне збільшення мінімальних заробітних плат та відповідно, оподаткування. На щастя, різкого скачка цін, якого так боялися громадяни та обіцяли експерти, не сталося. Але все ж вартість практично всіх продуктів збільшилася в середньому на 5-10 відсотків.
Найбільше виросли в ціні сир м’який (на 11%), цукор, сметана, яловичина (все на 10%), хліб житній та пшеничний (на 8-9%), молоко (на 7%), борошно (на 6%). Масло після кардинального росту в ціні наприкінці минулого року відтепер дорожчає не так інтенсивно (на 5% за перший квартал 2017-го).
Оптимістичну динаміку демонструють лише яйця, які у порівнянні на кінець 2016 року донині впали в ціні аж на 40%. Детальніший аналіз цінової ситуації – в інфографіці. До уваги бралися дані Держстату за 29 грудня 2016 року та 30 березня 2017 року.