Рада ухвалила закон «Про ринок електроенергії»: експерти передрікають здорожчання електрики

Ухвалений у другому читанні закон «Про ринок електричної енергії» має через два роки змінити ситуацію в українському сегменті електроенергії. Зокрема закон дозволить споживачам обирати постачальника електроенергії, що у свою чергу відкриє ринок для нових учасників. Та чи можливо це, коли український ринок електроенергії контролюють два гравці?

13 квітня Верховна Рада України у повторному другому читанні та в цілому прийняла закон №4493 «Про ринок електричної енергії». 277 депутатів проголосували за.

Як стало зрозуміло з пояснювальної записки до закону, головна ціль документу – побудувати відкритий та публічний ринок електроенергії. На ринок мають «зайти» нові учасники. Тому за таких умов споживач матиме право сам обирати постачальника електроенергії.

Наразі на українському ринку електроенергії діє такий механізм: державне підприємство «Енергоринок» скуповує всю електроенергію. У свою чергу платить за це виробникам за ціною, встановленою НКРЕКП.

Чи діятиме відповідна схема після прийняття закону? Про це розповів у інтерв’ю ресурсу «Бізнес. Цензор» Лев Підлісецький, голова підкомітету з питань електроенергетики та транспортування енергії Комітету ВР з ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки.

«Єдиний котел відміняється. ДП «Енергоринок» у нинішньому його вигляді буде ліквідований. Суть роботи підприємства повністю зміниться.

Він буде мати дві функції – оператора ринку електроенергії, та «гарантованого покупця», який буде викуповувати всю генерацію з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ)»

Крім того, закон прописує появу нового учасника ринку – трейдера. Ним може бути  будь-який суб’єкт господарювання, що здійснює купівлю електричної енергії виключно з метою її перепродажу, крім продажу споживачу. Трейдери здійснюватимуть купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми (прямими) договорами або на ринку «на добу наперед» чи внутрішньодобовому ринку. Існування трейдерів на ринку електричної енергії має позитивно вплинути на ліквідність ринку та сприятиме обмеженню значних коливань цін на ринку.

Щодо цін на електроенергію, то деякі експерти говорять про їх підвищення.

Наприклад експерт з питань енергетики Андрій Герус, колишній член НКРЕКП, говорить, що тарифи на електроенергію для населення виростуть в 2, а може і в 3 рази. Не відчують подорожчання лише крупні підприємства.

«Це +150грн..+250грн. до рахунку у місяць. На фоні хвилювань по абонлаті за газ у 50грн. це буде непросто.

Ціна е/е для малого та середнього бізнесу, бюджетних установ та організацій також виросте, можливо, у 1,5-2 рази.

А от для ТОП-20 крупних підприємств-споживачів е/е ціна, можливо, і не виросте. А може і знизиться. Вони будуть цікаві для продавців, за них буде іти конкуренція» – написав Герус на сторінці у Фейсбук.

 

Проте чому тарифи мають підвищитися, якщо ринок означає конкуренцію, а конкуренція – зниження цін для отримання більшої кількості споживачів? Вся справа в тому, що український ринок електроенергії контролює 2 гравці.

1. Енергоатом (держ власність) = 50%-55% виробітку

2. Центренерго (держ власність) = 8-10% виробітку

3. Укргідроенерго (держ власність) = 6-7% виробітку

4. ДТЕК = понад 25% виробітку.

Тобто держкомпанії = 70% виробітку. А ДТЕК = 25%. Сумарно два бенефіціара контролюють біля 95% виробітку е/е. Іноземних компаній немає.

Чи могла би відбутися лібералізація ринку без будь-кого зростання ціни е/е? Ні. Але ринкова, тобто справедлива, ціна абсолютно різна при різних ступенях монополізації ринку. Чим на ринку більше конкурентності – тим нижча ціна та вища якість» – пояснив Андрій Герус.

Думку Андрія Геруса з приводу підвищення тарифів на електроенергію дотримується й Олексій Рябчий, народний депутат, який працював над законом «Про ринок електричної енергії»

«Свої думки з приводу законопроекта про ринок електричної енергії я напишу пізніше. А поки що поширюю думки Андрія Геруса, з якими погоджуюсь. На жаль, ринок електроенергії в наших реаліях та з нашим монополіями призведе лише до зростання цін для населення» – написав Олексій Рябчий на власній сторінці у соцмережі.

 

Варто зазначити, що прийняття закону не означає, що вже сьогодні почнеться кардинальна переформатизація ринку. Задля адаптації закону є 2 роки перехідного періоду. Тому нова модель ринку запрацює через два роки – з 1 липня 2019 року.

ЕнергоЛайф.інфо