Щоб отримати нові дозволи, нафтогазові компанії повинні крім ренти виділяти гроші на місцеві громади Полтавщини

Закон № 3038 про децентралізацію ренти вступить в дію тільки в 2018 році, але нафтогазовидобувні підприємства, котрі претендують на отримання нових дозволів на розробку надр на території Полтавщини, вже другий рік поспіль намагаються знайти шляхи співпраці з владою області. Депутатський корпус та ОДА запропонували видобувникам укладати соціальні угоди для фінансування проектів на місцях та сплачувати певні внески до обласного бюджету.

17 лютого обговорення цієї угоди відбулося у стінах облдержадміністрації – на нараді були присутні представники видобувних підприємств, заступник голови ОДА Андрій Пісоцький, перший заступник голови облради Євгеній Холод, директор Департаменту економрозвитку Інна Іщенко, депутати облради та інші.

Нині на нові дозволи для видобутку вуглеводнів на території Полтавської області претендують такі компанії як ТОВ «Арабський енергетичний альянс», ТОВ «Астрогаз» і ТОВ «Астроінвест енерджі», ТОВ «Аркона Газ-Енергія». Також розширювати діяльність на території регіону хоче і такий гігант як «Укргазвидобування».

Минулоріч депутати Полтавської облради прийняли принципову позицію, за якою відмовилися видавати погодження на видачу нових дозволів газонафтовидобувникам, поки 5% ренти не буде залишатися в місцевих бюджетах. Наприкінці 2016 року закон з цим положенням прийняли, але вступити в дію він повинен аж у січні 2018 року. Для того, щоб ще консервувати свою діяльність ще на цілий рік, видобувні компанії погодилися на умови обласної влади – окрім сплати ренти в державний бюджет виділяти також кошти на розвиток місцевих громад. ОДА з депутатами запропонували укласти спеціальну соціальну угоду. Її умови не були викладені на суд громадськості, але практично всі представники нафтовидобувних компаній дали їй схвальні відгуки.

«Побачивши цей договір, я подумав, що це просто промінь світла в темному царстві, хай пробачать мене за лірику, – сказав директор «Аркона-Газ-Енергія» Ігор Мичко. – Але я вважаю, що на даний момент це єдиний можливий інструмент для діалогу між владою та бізнесом».

Ігор Мичко

Ігор Мичко

Андрій Пісоцький та Євгеній Холод висловили думки, що насправді умови угоди для кожної компанії повинні бути різними, адже несправедливо було б ставити в один ряд таких гігантів як «Укргазвидобування» та дрібні видобувні підприємства. Але оголошувати конкретні цифри – плату за один квадратний кілометр – Пісоцький відмовився, додавши, що вона буде посильною для представників нафтогазового бізнесу.

Позитивну оцінку угоді з владою області дали й у ПАТ «Укргазвидобування»

«Ми повністю підтримуємо цю ініціативу, з керівництвом вже все обговорено. Ми виконали вже ті угоди, які заключали у 2015-му та 2016-му році – всього на 119 мільйонів. На цей рік ми будемо укладати таку саму угоду, сума якої буде не менше 30 мільйонів.  Зараз ми готуємо пропозиції в тих регіонах, в яких працюємо, це 44 сільські ради. Після погодження з ОДА будемо перераховувати туди кошти за узгодженим графіком. Щодо підписання угоди з обласною владою, ми згодні зі всіма положеннями», – сказав представник товариства.

«Укргазвидобування» у 2016 році сплатило 9,8 млрд гривень ренти, саме Полтавський регіон – 9,6 млрд гривень. У разі осідання 5% ренти в області, Полтавщина отримала б майже 480 млн. гривень – крім тих соціальних угод, які укладалися з місцевою владою.

«Я думаю, це для обласного бюджету такі кошти, що дороги можна було б зробити», – сказав Євгеній Холод.

У разі підписання угоди вона буде діяти паралельно з виданими дозволами, її продовження потрібно буде укладати до 1 березня кожного наступного року. Це крім того, що також з 1 січня 2018 вступить в дію закон №3038 про ренту, за яким 5% рентних платежів видобувних компаній будуть осідати в місцевих бюджетах.

ЕнергоЛайф.інфо