Як термомодернізувати соцзаклади без залучення бюджетних коштів

У Полтаві пройшов перший в Україні  навчальний семінар, на якому фахівці Держенергоефективності вчили запроваджувати енергосервіс у бюджетних установах.

Навчальний семінар Держенергоефективності на Полтавщині став першим із низки заходів, що пройдуть по всій Україні. Ціль відповідних семінарів – розповісти про впровадження енергосервісу у бюджетних закладах.

«Полтавщина – це перша область, де проводять семінар. Важливо змінити свідомість людей, щоб ефективно використовувати енергоресурси. Якраз у цьому нам допомагає Агентство» – сказав на брифінгу для ЗМІ заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Олег Пругло.

«Держенергоефективності  – це орган виконавчої влади, який відповідає за те, щоб країна менше споживала енергетичних ресурсів. А ті, які споживаємо, щоб вони були чисті і не забруднювали повітря. І найголовніше, щоб країна не вивозила закордон валюту за ці енергетичні ресурси, – говорить Сергій Савчук, голова Держенергофективності. – З 2014 року коли ми почали займатися цією темою, за 2 опалювальні періоди бюджетна сфера, багатоповерхові будинки та індивідуальний фонд зменшили використання газу на 7,2 млрд куб метрів (не беручи до уваги Крим та території Донецької та Луганської областей). Тобто 1,5 млрд доларів з країни не було вивезено» .

Зліва направо (Сергій Савчук та Олег Пругло)

Зліва направо (Сергій Савчук та Олег Пругло)

Нагадаймо, Полтавська ОДА підписала меморандум з Державним агентством  з енергоефективності та енергозбереження України про партнерство щодо запровадження систем енергетичного менеджменту у бюджетних установах. У рамках цього меморандуму у бюджетних установах області мають запровадити ЕСКО-механізм.

ЕСКО-механізм – це можливість термомодернізувати бюджетні установи (школи, дитсадки та лікарні) без залучення державних коштів. ЕСКО-компанії виконують роботи, а прибуток отримують за рахунок економії енергоресурсів.

Запроваджувати енергосервіс потрібно лише через Прозорро. Закон №4549, прийнятий Верховною Радою 23 березня 2017 року, регламентував цю норму. Крім того, цей закон дав можливість кілька бюджетних об’єктів з’єднати в один тендер. Також збільшили максимальний термін дії договору з 10 до 15 років.

Наразі, за інформацією Держенергоефективності, в Україні потрібно термомодернізувати 87 тисяч бюджетних об’єктів. За 2016 рік в Україні уклали 19 ЕСКО-договорів на 18 мільйонів гривень, серед яких 2 договори – на Полтавщині.

ЕСКО-договори наразі реалізовані у Миргородському районі. У школах Попівки та Зубівки встановили котельне обладнання (котли зовнішнього використання).

ЕСКО-договори по цим школам укладені на 10 років. Очікувана економія газу – 60%. Проте, як зазначив на семінарі Володимир Кріль (представник ЕСКО-компанії, з якою укладали договір), за три місяці функціонування обладнання економія газу склала 63-64%.  Школа у Зубівці за три місяці зекономила майже 31 куб м газу, а у Попівці – майже 43 куб м.

На семінарі перший заступник очільника Держенергоефективності Олексій Корчміт попередив присутніх на семінарі, що запровадження ЕСКО-механізмів – процес довготривалий та важкий. За словами Олексія Юрійовича, для невеликих міст процес впровадження енергосервісів займає приблизно 3 місяці, а для великих населених пунктів – від 6 місяців.  Паперова тяганина «ляже» на розпорядників коштів (тобто на бюджетну сферу).

перший заступник очільника Держенергоефективності Олексій Корчміт

перший заступник очільника Держенергоефективності Олексій Корчміт

На обговоренні були присутніми керівники з Миргородського району, що успішно реалізували ЕСКО-проекти. Зокрема голова Миргородської райдержадміністрації Юрій Коваленко зазначив, що найважче – це знайти спільну мову з депутатами, адже все нове та незрозуміле. Проте, за словами голови РДА, треба йти далі. У свою чергу представниця управління освіти Миргородської РДА Ірина Боюнець зазначила, що не перестають навчатися і готові укласти ЕСКО-договори по ще кільком бюджетним об’єктам.

Учасники семінару

Учасники семінару

Якщо влада зацікавилася можливістю запровадити енергосервіс у школах чи дитсадках, на сайті Держенергоефективності (розділ «Бізнес» – «Енергосервіс») розміщений перелік підприємств, що здійснюють послуги з енергетичного аудиту, енергосервісу, впроваджують системи енергоменеджменту. Крім того, Держенергоефективності сформувало базу потенційних об’єктів енергосервісу (будівель бюджетних установ). Наразі там зібрано 2668 бюджетних об’єктів, тобто лише 3% від загальної кількості. Додати до цього переліку можна будь-який бюджетний заклад. Потрібно лише заповнити відповідну форму, яка є на сайті Держенергоефективності (розділ «Бізнес» – «Енергосервіс»).

ЕнергоЛайф.інфо