За півтора року Полтавська облрада понад 70 разів відмовила в погодженні ліцензій на розробку надр

«Енерголайф.інфо» вже давно слідкує за темою видачі дозволів нафтовидобувним компаніям на розробку надр на Полтавщині. Щоправда, за останні півтора роки депутати Полтавської облради погодили всього один дозвіл, видавши одночасно понад 70 відмов. Наші колеги з видання Oilnews зробили статистичний аналіз діяльності Полтавської облради у плані погодження ліцензій.

Починаючи з листопада 2015 року депутати засідали 15 разів. Майже на кожну сесію виносилися «газові питання» – видобувні компанії не втрачають надії отримати нові дозволи на розширення видобутку. Але щоразу депутати голосували за відмови в погодженні дозволів.

Найчастіше на нові дозволи претендувала найкрупніша державна видобувна компанія ПАТ «Укргазвидобування» – вона й отримала найбільше відмов, аж 58.

Чотири рази відмовляли «Арабському Енергетичному Альянсу Юей», довівши президента компанії Раїда Бу Хамсіна до розпачу. Тричі отримали відмови на розробку Пірківського родовища компанія «Астрогаз». Ще чотири компанії отримали по одній відмові. Отже, загалом картина виглядає наступним чином:

ПАТ «Укргазвидобування» – 58 відмов.

«Арабський Енергетичний Альянс Юей» – 4 відмови.

Компанія «Астрогаз»  – 3 відмови.

«Укрнафта» – 1 відмова.

«Квазар Енерджі» – 1 відмова.

«Астроінвест-Енерджі» – 1 відмова.

«Українська бурова компанія» – 1 відмова.

Держгеонадра – 4 відмови на виставлення на аукціон 4 площ (Михайлівська, Андріївська, Жарківська і Дубровська площі).

ТОВ «Аркона ГАЗ-ЕНЕРГІЯ» – 1 дозвіл.

Власники газовидобувного підприємства, котре все ж змогло отримати заповітний дозвіл – Ігор Мичко та Олександр Нещотний – стали єдиними, хто погодився на умови депутатів та підписали соціальну угоду на 800 тисяч гривень, які зобов’язалися вкласти в регіон.

Нагадаємо, депутати Полтавської облради з кінця 2015 року зайняли принципову позицію відмовляти у погодженні дозволів, якщо видобувні підприємства крім сплати рентних платежів не вкладають в регіон за соціальними угодами. Чиновники навіть визначили розмір плати – 9 тисяч гривень за кожен квадратний кілометр. На такі умови погоджуються далеко не всі видобувники. Хоча, наприклад, «Арабський Енергетичний Альянс» повідомляв про готовність йти на подібні уступки, але дозволу він так і не отримав.

Якщо видобувні компанії та депутати облради так і не дійдуть згоди, то нових дозволів на розробку надр на Полтавщині погоджено не буде принаймні до кінця 2017 року. З 1 січня 2018 року вступить в силу закон №3038, за яким 5% від рентних платежів залишатиметься в регіонах та йтиме на їх розвиток.

Довідка «ЕнергоЛайф.інфо»:

  • Вуглеводневий запас Полтавської області – 370 млрд тонн умовного палива із захищених 928 млрд тонн, це майже 40%;
  • 98 дозволів на користування надрами використовують 28 підприємств;
  • Гадяцький район – лідер з видобування природного газу (1,7 млрд кубічних метрів);
  • Полтавщина добуває понад 66% (із загальнодержавного видобутку) газового конденсату, 44% – природного газу, 12% – сирої нафти;
  • 13,8 млрд рентної плати було акумульовано до державного бюджету у 2016 році;
  • Після набрання чинності закону №3038 за підрахунками 2016 року на Полтавщині залишатиметься понад 700 млн гривень.

Енерголайф.інфо