Закон про ренту прийнято, але депутати Полтавської облради продовжують відмовляти видобувним компаніям

Багаті надра Полтавщини продовжують приваблювати газонафтовидобувників. На чергову сесію Полтавської облради кількома компаніями були подані звернення про видачу дозволів на розробку надр з метою видобутку вуглеводнів. Але депутати знову всім відмовили.

Минулого року Полтавська облрада не видала жодного дозволу газонафтовидобувниками на розробку надр на території Полтавщини чи розширення своєї діяльності. Тоді народні обранці мотивували свої рішення тим, що з рентної плати жодної копійки не надходить в місцеві бюджети чи на розвиток громад. В кінці 2016 року довгожданий закон №3038, який би регулював це питання, нарешті був прийнятий. За ним 5% ренти повинно осідати в місцевих бюджетах різних рівнів. Здавалося б, це нарешті дасть зелене світло для місцевих депутатів, які нарешті почнуть видавати дозволи. Але оскільки дія закону розпочинається аж з 1 січня 2018 року, Полтавська облрада знову відмовляє видобувникам.

Так, на розгляд сесії, яка відбулася 31 січня 2017 року, було винесено питання про надання дозволів на видобування вуглеводнів відразу чотирьом компаніям – «Арабському енергетичному альянсу ЮЕЙ», ТОВ «Астрогаз», ТОВ «Астроінвест енерджі» та ТОВ «Аркона ГАЗ Енергія». Ще до сесії по всім чотирьом питанням були підготовлені відмови, які були підтримані на профільній комісії, а пізніше прийняті на сесії більшістю депутатів.

Як розповів депутат обласної ради Олег Діденко, котрий очолював засідання профільної комісії напередодні сесії, депутати та юристи тільки в січні приступили до напрацювання механізму, за яким буде відбуватися співпраця обласної ради та газонафтовидобувних компаній до того, як закон про ренту вступить у дію. За його словами, цьогоріч буде створений цільовий фонд в обласному бюджеті, в якому будуть надходити кошти на розвиток місцевих громад від видобувників. За попередніми пропозиціями, 80% цих коштів буде надходити до обласного бюджету, 20% – до місцевих.

«На сьогоднішній день питання ще доопрацьовані до кінця, бо юристи стикнулися з багатьма спірними нюансами. До наступного засідання комісії, сподіваюся, ці питання будуть опрацьовані вповні», – сказав Діденко.

Він додав, що співпраця цього року буде проходити тільки за умови укладання соціальних угод, за якими видобувні компанії будуть вкладати гроші в розвиток місцевих громад.

Поки що механізм укладання цих угод з обласною радою не розроблений, тому деякі видобувні компанії розпочали співпрацю з районами. Так, директор ТОВ «Аркона ГАЗ Енергія» Ігор Мичко заявив, що ще в листопаді та грудні уклав соціальні угоди з Гадячем та Лохвицею, за якими направив до місцевих бюджетів близько 500 тисяч гривень. Але оскільки відповідного документа, підтверджуючого цю співпрацю, у обласних чиновників не виявилося, компанія наряду з іншими знову отримала відмову.

ЕнергоЛайф.інфо